Po pierwsze musimy mieć pewność jakie drzwi potrzebujemy
Najważniejsze pytania jakie powinniśmy sobie postawić to:
- Do jakiego wnętrza mają być przeznaczone?
- Jakie maja spełniać wymogi estetyczne i użytkowe?
- Czy mają to być drzwi o strukturze drewna, malowane w kolor, szklane, pełne lub z szybkami, przesuwne, ukryte czy jeszcze inne?
Dopiero wtedy gdy jesteśmy przekonani co chcemy możemy udać się na zakupy. W Polsce mamy ponad 1000 producentów okien i drzwi, jest na rynku ogromna ilość różnego rodzaju drzwi wykonanych z różnych materiałów , różnej jakości. Dokładając do tego armię sprzedawców którzy za wszelką cenę pragną sprzedać swój produkt ( nie zawsze najwyższej jakości ) musimy bezwzględnie wiedzieć jakie drzwi chcemy. Tylko ta wiedza uchroni nas od tego, że niechcący sprzedawca „wciśnie” nam drzwi z których do końca nie będziemy zadowoleni.
Musimy pamiętać, ze drzwi to nie tylko „zamykacze” pomieszczeń ale ważny element wykończenia i ozdoby naszego domu.
Zakup drzwi to inwestycja na lata, nierzadko na zawsze. Nie powinniśmy wybierać pośrednich, chwilowych rozwiązań. Warto poświęcić więcej czasu, zbadać rynek i kupić drzwi z których będziemy zadowoleni i będą nam służyły przez długie lata.
Na co zwrócić uwagę wybierając firmę, od której kupimy drzwi?
Same drzwi to nie wszystko. Drzwi trzeba zamontować. Wybieramy firmy które zapewnią fachowy pomiar i profesjonalny montaż. Dobrze by było aby firma w której zamierzamy kupić drzwi z montażem posiadała własną ekipę montażową. Nie rozmywa to odpowiedzialności oraz co bardzo ważne zapewni skuteczną opiekę posprzedażową i gwarancyjną. Trudno będzie reklamować drzwi lub ich montaż zgodnie z zapisami karty gwarancyjnej gdy ekipa jest obca i na przykład zajęta jest w tym czasie innymi „ważnymi” pracami lub po prostu już nie współpracuje z danym sklepem.
Pomiar drzwi
Bardzo ważny jest fachowy pomiar podczas którego ustalamy wiele czynników wpływających na zamówienie odpowiednich drzwi. Podczas pomiaru ustalamy:
- szerokość i wysokość drzwi,
- grubość muru w celu dobrania odpowiedniej ościeżnicy regulowanej,
- kierunki otwierania, czy będą to drzwi lewe czy prawe,
- czy drzwi nie otwierają się kolizyjnie.
- W jakie zawiasy będą wyposażone np. ukryte.
- Rodzaj zamka i zamknięcia poszczególnych drzwi, czy zamek zwykły, czy magnetyczny
- Czy drzwi łazienkowe mają być wyposażone w tuleje czy w podcięcie wentylacyjne.
Ważnym elementem jest oznaczenie łączenia podłóg, które powinno być niewidoczne, zasłonięte skrzydłem drzwiowym. Warto jest przewidzieć rozmieszczenie kontaktów w stosunku do kierunków otwierania drzwi. Niemalże w każdym mieszkaniu jest jeszcze kilka indywidualnych rozwiązań o których warto porozmawiać z technikiem podczas pomiaru. Dodatkowym naszym zyskiem zamawiając drzwi z montażem jest niższa stawka VAT bo tylko 8%. Kupując same drzwi musimy zapłacić VAT 23%. Wybierając firmę w której zamierzamy kupić drzwi powinniśmy sprawdzić jak długo jest na rynku, czyje produkty sprzedaje, jaką ma historię. Sprawdzić opinię w internecie i w branży np. u znajomych lub u projektantów. No i oczywiście czy zapewnia montaż, pomiar i transport. Firmy o ugruntowanej pozycji z reguły za pomiar i transport nie pobierają opłat.
Jakie szczegóły konstrukcji drzwi są istotne?
Przy zakupie drzwi zwracamy uwagę na konstrukcję i materiał z którego są wykonane. Drzwi powinny być solidne, odporne na uszkodzenia przy normalnym użytkowaniu. Wypełnienie skrzydła drzwi powinno tłumić hałas i dźwięki. Jest to niezwykle ważne w takich pomieszczeniach jak: łazienki, WC, sypialnie czy gabinety. Unikamy raczej zakupu drzwi wypełnionych tzw. plastrem miodu. Ościeżnica powinna być również solidna, stabilna, regulowana, mogąca opasać każdą grubość muru. Można założyć , że drzwi ze średniej i wyższej półki cenowej będą spełniały te wymogi. Warto jest zainwestować więcej w porządne drzwi, w ten pierwszy mebel do naszego wymarzonego domu i cieszyć się z jego wyglądu i użytkowania przez wiele lat.
Źródło: http://drims.pl/
blog - ostatni wpis